image

PeyamaKurd - Afganistan ile ilgili hava saldırıları planına ilişkin konuşan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Frank McKenzie, ABD'nin Afganistan'daki askerlerini geri çekme sürecini tamamladıktan sonra Afgan güçlere hava desteği vermeyi planlamadığını dile getirdi.

CENTCOM Komutanı Frank McKenzie, VOA’ya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Afganistan'dan ayrıldıktan sonra bu ülkede hava saldırısı düzenleme nedenimiz, herhangi birinin ABD'ye, müttefiklerimizden ya da ortaklarımızdan birine saldırı yapma planı içinde olduğunu ortaya çıkarmamıza bağlı olur."

McKenzie, Orta Doğu’da şu anda 40 bine yakın ABD askerinin bulunduğunu belirterek, Afganistan'dan çekilmenin sadece Merkezi Komutanlık değil aynı zamanda ABD askeri personelini ve ekipmanlarını dünyanın farklı noktalarına nakletmekle görevli ABD Ulaştırma Komutanlığı'ndaki kaynakları da zorlayan büyük bir olay olduğunu vurguladı.

"İmkansız değil, üzerinde çalışıyoruz"

Ayrıca CENTCOM Komutanı, ABD askeri uçaklarının Afganistan'da, silahlı gruplar üzerindeki "baskıyı sürdürmek için" istihbarat toplama ve gözetim yapma amacıyla binlerce kilometre ötedeki üslerden uçuş yaptıkça bu kaynakların daralmaya devam edeceğini kaydetti.

Öte yandan McKenzie, "Ufuk ötesinden askeri güçleri, uçakları Afganistan'a ulaştırmak uzun süren zor bir iş. Bunun ne kadar zor olduğunu başından beri vurguluyoruz. İmkansız değil, şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz" ifadesini kullandı.