image

PeyamaKurd - CENTCOM Komutanı Joseph Votel, Trump'ın Suriye'den çekilme kararını yanlış bulduğunu ve terör örgütü IŞİD'in "henüz yenilmekten uzak" olduğunu belirtti. Votel, CNN International'a konuştu.

Votel, ABD'nin Suriye'de desteklediği güçlerin (Demokratik Suriye Güçleri) henüz IŞİD terörü ile tek başına mücadele etmeye hazır olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD askerlerini geri çekme kararına ilişkin de konuşan Votel, "Bu benim tavsiyem değildi, benim vereceğim tavsiye bu yönde olmazdı. IŞİD'in hâlâ liderleri var, hâlâ savaşçıları var, hâlâ kaynakları var. Bundan dolayı bu şebekenin peşinden gitmeyi sürdürmemiz için askeri baskımız gerekli" dedi.

Trump'ın IŞİD'i yendik açıklamalarını eleştiren komutan Votel, “Onları yendik diyebilmemiz için artık hiçbir tehdit teşkil etmiyor olmaları gerekiyor, durumun böyle değil. Ben 'Onları yendik' diyorsam bize veya müttefiklerimize hiçbir tehdit teşkil etmiyor olmaları lazım. Hâlâ güçlü bir ideolojileri var, insanları etkileri altına alabilirler” diye konuştu.