image

PeyamaKurd  - ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, Yemen’deki İran destekli Husi milislerin Suudi Arabistan öncüllüğündeki Koalisyon güçlerine saldırıları hakkında açıklama yaptı.

McKenzie ABD’nin, İran destekli Husileri Suudi Arabistan kadar Yemen’deki çatışmayı ele almaya istekli görmediğini belirterek, ülkesinin Suudi Arabistan'ın kendisini savunmasına yardım etmeye devam ettiğini ve bunun kendisi için bir öncelik olduğunu belirtti.

Dün düzenlediği basın toplantısında Şarkul Avsat’ın sorularını yanıtlayan ABD’li komutan, “Suudi Arabistan'ın kendisini savunmasına, Husi füzelerine ve saldırılarına karşı koymasının yanı sıra entegre hava ve füze savunmasını geliştirmesine yardımcı olmak ABD’nin önceliğidir. Çünkü Suudiler, Yemen'de Husiler tarafından balistik füzeler, insansız hava araçları (İHA) ve karadan seyir füzeleri sürekli bombardımana maruz kalıyor” dedi.

McKenzie açıklamasında Husilerin ateşkes masasına oturmaktan yana olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Fırsattan yararlanmak istemiyorlar ve Suudilerin Yemen'deki çatışmayı ve savaşı sona erdirmek istediğine inanıyorum. Suudiler tartışmaya hazır, ancak Husiler hazır değil ve bu andan yararlanmak istemiyorlar ve umarım sorumluluk alıp siyasi sürece katılırlar ve çatışmayı sona erdirirler.”

“Ele geçirilen silah sevkiyatı hakkında açıklama”

McKenzie, geçtiğimiz ay ABD’nin kuzey Arap Denizi'nde ele geçirdiği silah sevkiyatına ilişkin soruşturmaların sonuçlarına da değinerek, geminin çok sayıda şüpheli silahlar içerdiğini ve bu sebeple soruşturmaların devam ettiğini vurguladı.

McKenzie, sevkiyatların ne olduğunu ve nereye gittiklerini gösteren birçok kanıt olmasına rağmen, soruşturmalar bitmeden kamuoyuna açıklama yapmak istemediklerini ancak açıklamayı bölgesel ortaklarla koordineli bir şekilde yapacaklarını belirti.