image

PeyamaKurd - ABD yönetimi, Rojava'nın Kamışlo kentinde Suriye ordusu ile Rojava Asayiş Güçleri arasındaki çatışmalardan endişe duyduğunu açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, kentteki gerilim sürerken çatışmaların gelecek haftalarda daha da artmasını beklediklerini ifade etti.

CENTCOM Komutanı Kenneth, "Suriye güçlerinin DSG'nin gelir kaynağı olarak ilettiği petrol sahalarına baskı yapmaya çalışacağının farkındayız" diyerek Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında bölgede yaşananlara dikkat çekti.

Açıklamasında, "Orada neler olacağını göreceğiz ancak şu ana kadar o hattı tuttuk ve şu anda acil bir girişim göremiyorum" diyen Kenneth, DSG'nin Suriye'deki ABD askerlerini koruyan güç olduğunu ifade ederek, "Bu çatışmaları azaltmak için elimizden gelen yardımı yapacağız" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasında, "Suriye ordusunun oradan gideceğini sanmıyorum" diyen Kennetth, "Önümüzdeki haftalarda ve aylarda orada gerilim de artabilir. Her seviyede buna mukabele etmek için hazır olacağız. Tabii yapabilirsek öncelikli olarak diplomatik seviyede ya da konuşarak buna karşılık vermeyi tercih ederiz ama DSG'li ortaklarımıza destek vermeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.