image

PeyamaKurd - Türkiye destekli milis gruplarının elinde bulunan Cerablus’a, Ankara tarafından gönderilen bazı ders kitapları tepkilere neden oldu.

AFP’de yer alan habere göre, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel olarak Suriye'deki çocuklar için hazırlanan ve Ankara'nın kontrolündeki okullara dağıtılan ders kitaplarının, içerdiği çizimlerde dine hakaret edildiği gerekçesiyle bölge halkı tarafından ateşe verildi.

DW'nin AFP'den aktardığı habere göre, Türkiye sınırı yakınlarındaki Cerablus'ta yaşayanlar, söz konusu ders kitabının ele geçirdikleri tüm kopyalarını yaktıklarını söyledi.

Ders kitaplarının içerisinde Peygamber’in tasvirlerini olduğunu belirterten bölge halkı, söz konusu kitapları yaktıklarını dile getirdi.

AFP, görsellerde Hz. Muhammed'in 21'inci yüzyılda yaşayan bir insan gibi tasvir edilmesinin tepkilere neden olduğunu belirtti.

Ayrıca, Ankara'nın El Bab dâhil, kontrol ettiği diğer bölgelerde yaşayan Suriyelilerin de bu ders kitapları toplatılmadığı takdirde Cuma günü protesto gösterileri düzenleyecekleri uyarısında bulundukları belirtildi.

El Bab kentindeki en üst düzey eğitim yetkilisi olan Cuma Kazkaz, AFP'ye yaptığı açıklamada, okul kitaplarının çevredeki Antep, Kilis ve Urfa gibi illerden geldiğini söyledi. Ders kitaplarına yönelik tepkilerle ilgili yorumda bulunan Suriyeli yetkili, "Müfredatın değiştirilmesi için Antep Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yürütülüyor" dedi. Yetkili, "Şu an verilecek kararı bekliyoruz" diye ekledi.