image

PeyamaKurd - CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Mavi Marmara saldırısında yaşamını yitirenler için 20 milyon dolar tazminat öngören, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşmanın iptali için kanun teklifi verdi.

Kanun teklifi, 'Türkiye ile İsrail Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun'un yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor.

Kanun teklifinde uluslararası sularda 9 Tükiye vatandaşının öldürüldüğüne vurgu yapılarak, “9 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği Mavi Marmara saldırısından sonra hükümetin, İsrail’le ilişkileri normalleştirmek için öne sürdüğü şartların hiçbirisi karşılanmamıştır. İsrail’in özür dileyip dilemediği belirsizdir, Gazze ablukası kaldırılmak bir yana daha da sıkılaştırılmıştır” ifadesi kullanıldı.

“Tazminat veriliş ve miktar bakımından ülkemiz adına onur kırıcı”

İsrail’e karşı Filistin’in yanında olduklarını vurgulayan CHP kanadı, anlaşma kapsamında verilen tazminatın ülke için onur kırıcı olduğunu belirtti.

Kanun teklifinde şu ifadelere yer verildi:

“Tazminat ise hem veriliş usulü hem de miktarı bakımından Mavi Marmara kurbanları ve ülkemiz için onur kırıcıdır. Ortadoğu barış sürecinde Türkiye’nin ilkeli durarak olumlu ve yapıcı bir rol oynayacağını ve iki devletli bir çözümün zaruri olduğu görüşümüzü tekrar hatırlatarak, Filistin halkının yanında durduğumuzu bir kez daha vurgulamak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’un iptal edilmesini talep ediyoruz.”

“TBMM yeni tedbirler almalı"

CHP kanadı teklifin gerekçesini, İsrail ile Filistin arasında yeniden başlayan olaylara bağlayarak şu ifadelere yer verdi:

“TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ilk imzacısı olduğu ve beş siyasi parti grubunun da katıldığı ortak bir bildiriyle İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesi gerektiği çağrısında bulunulmuştur. Bu çerçevede TBMM'nin bu bildirinin arkasında ve Filistin halkının yanında olduğunun altını çizecek biçimde yeni tedbirler alması gerekmektedir.”