image

PeyamaKurd - 2023 yılı Haziran seçimi yaklaşırken, CHP'den HDP'ye ilişkin açıklama geldi. CHP'li vekil, HDP'ye bakanlık verileceğini ifade etti.

Katıldığı bir programda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin açıklamasında, "HDP'li başkana elimizi kaldırıyor muyuz? Buna genel başkanlar dahil. Şimdi bunu hak sayacaksınız ama bu ülkeyi yönetmek için bu kabul olmaz... O zaman seçime sokmayın kardeşim. Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" sözlerine yer verdi.

"TBMM Başkanvekili bir HDP milletvekili"

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Tekin'e "İktidar olursanız HDP'ye bakanlık verecek misiniz?" sorusu soruldu.

Tekin, bu soruya karşılık olarak TBMM'de başkan vekillerinin her partiden seçildiğini belirten ve mevcut TBMM Başkanvekilinin HDP milletvekili olduğundan örnek vererek, HDP'ye bakanlık vermemenin milli iradeye ters düştüğünü vurguladı.

"Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir"

Ayrıca Tekin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"HDP'li başkana elimizi kaldırıyor muyuz? Buna genel başkanlar dahil. 'Sayın başkanım söz hakkı istiyorum' Şimdi bunu hak sayacaksınız ama bu ülkeyi yönetmek için bu kabul olmaz... O zaman seçime sokmayın kardeşim. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman milli irade nerede kaldı. Bu seçmen yarın nasıl oy verecek kendi partisine. Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir."