image

PeyamaKurd - Menemen’in yeni belediye başkanı Serdar Aksoy, Kürt Gazeteci Musa Anter ve idam edilen Deniz Gezmiş adına kapı açtı.

Seçim çalışmaları esnasında “her kesimle kardeşlik bağları kuracağız” diyen Aksoy, göreve başlar başlamaz sözlerini faaliyete sokmaya başladı. Serdar Aksoy, Kürtlerin yoğunlukta olduğu mahalledeki Gölpark Asarlık’ı Berlin Duvarı’nı benzeterek iki kapı açtırdı. Aksoy, kapılardan birine Musa Anter, diğerine Deniz Gezmiş adını verdi.

‘Bir Kürt aydınımız var’

Aksoy, “Değerli dostlarım, biliyorsunuz ki bir Kürt aydınımız var. Uğur Mumcu gibi, diğer öldürülen katledilen aydınlarımız gibi, o da 1992’de katledildi. Gazeteci, yazar, şair Musa Anter…” ifadelerini kullandı.

Aksoy şöyle devam etti: “Değerli dostlarım, biliyorsunuz ki bir Kürt aydınımız var. Uğur Mumcu gibi, diğer öldürülen katledilen aydınlarımız gibi, o da 1992’de katledildi. Gazeteci, yazar, şair Musa Anter. Size ilk sözümüz kapının açılmasıydı. İkinci sözümüzü ise şimdi tutuyoruz.

Bir şairimizin söylediği gibi Musa Anter’in yaşam mücadelesi bir şekilde bizim son üç aydaki yaşam mücadelemizle örtüşüyor. Biz direnerek kazandık. Ve aynen o şairimizin dediği gibi yaşamaktan hiç korkmamışızdır, yaşamak direnmektir!”