image

PeyamaKurd - Neredeyse bir yılı geride bırakan Rusya-Ukrayna savaşı aylardır dünya gündeminin ilk sırasında yer alıyor. Savaşın gidişatına ve yeni savaş ihtimaline ilişkin ABD istihbaratının bir numaralı ismi William Burns  dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Burns, dün Georgetown Üniversitesi'nde bir törende yaptığı konuşmada savaşta gelecek 6 ayın çok kritik olduğunu dile getirdi.

Ayrıca CIA Direktörü, Rusya'nın Ukrayna'da ele geçirdiği toprakları bir bir kaybedebileceğini de belirterek Putin'in barış müzakereleriyle ilgilenmediğini ve tek amacının savaşta zafer

Tayvan işgaline hazırlanıyor

ABD için en büyük jeopolitik riskin Çin olduğunu da kaydeden Burns, Çin ve ABD arasında artan rekabetin benzersiz olduğunu dile getirdi.

Burns'e göre, Putin'in Ukrayna'daki deneyimini yakından izleyen Çin lideri Şi Cinping, Rusya'nın zayıf askeri performansından rahatsız.

Çin'in Ukrayna savaşı için Rusya'ya ölümcül silah vermek istemediğini belirten Burns, ABD istihbaratına göre Çin'in Tayvan'ı işgal planı yaptığını da savundu. CIA Direktörü konuşmasında, Çin lideri Şi'nin orduya, 2027'ye kadar Tayvan'ı işgal için hazırlık yapma talimatı verdiğini ifade etti.