image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Güney Kore ve Japonya ziyaretlerine Çin'den tepki geldi. Pekin yönetimi, Stoltenberg'in Çin'e dair tehdit değerlendirmelerini eleştirerek, onu Asya-Pasifik bölgesinde ideolojik hatlar oluşturarak ihtilaf yaratmaya çalışmakla suçladı.

Başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Stoltenberg'in, "Çin'in kurallara dayalı, açık ve demokratik uluslararası düzene karşı otoriteryen bir karşı çıkışa öncülük ettiği" açıklamasını yorumladı.

"Avrupa'da yaptıklarının nelere yol açtığını gördük"

Sözcü Mao açıklamasında, Stoltenberg'in, "Çin tehdidini" abartarak ideolojik cepheleşme yaratmaya çalıştığını savunarak şu sözlere yer verdi:

"NATO, Avrupa güvenliğindeki rolüne odaklanmalı. Avrupa'da yaptıklarının nelere yol açtığını gördük. Asya-Pasifik'te veya dünyanın başka yerlerinde kargaşa tohumları ekmemeli."

Ayrıca açıklamasında, Çin'in dünya barışına ve istikrara bağlı olduğunu, jeopolitik rekabet gütmediğini ve hiçbir ülkeyi tehdit etmediğini savunan Sözcü Mao, "Asya-Pasifik'te barış, istikrar ve refah bölge ülkelerinin ortak çabasıyla mümkün olmuştur. Asya-Pasifik ülkeleri Soğuk Savaş mantığını ve bloklar arası cepheleşmeyi istemiyor" dedi.