image

PeyamaKurd - Cumhur İttifakı ortağı AKP ve MHP’nin seçim barajının yüzde 7 olması konusunda anlaştığı iddia edildi.

Cumhur İttifakı’nın bir diğer ortağı “BBP’nin seçim barajı yüzde 3 olsun” teklifinin kabul edilmediği kaydedildi.

Gazeteci Hüseyin Şimşek’in haberine göre, seçim Kanunu’nda sınırlı bazı değişiklikler için yaklaşık bir yıldır çalışan AKP ve MHP, yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi konusunda anlaştı. Şimşek, “İttifakın diğer ortağı olan BBP’nin yüzde 3’lük baraj önerisi ise kabul görmedi” dedi.

Hedef, HDP’ye desteği kesmek!

Şimşek’e göre, yüzde 3 ve yüzde 5’lik seçim barajı önerileri, Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’nin oylarının eridiği izlenimini uyandıracağı için kabul görmedi.

Barajın yüzde 7'ye düşürülmesinin, önceki seçimlerde olduğu gibi barajı geçmesi için HDP'ye gerçek oylarının dışında gelen desteğin önünü keseceği hesabı da yapılıyor.

Öte yandan “Temsilde adalet, sistemde istikrar” sözleri ile gerçekleştirilen çalışmada, partisinden istifa eden milletvekilleri hakkında da bir düzenlemeye gidilecek.

Böylece seçildikten sonra partisinden istifa eden milletvekilinin bağımsız olarak yasama faaliyetlerini sürdürmesi, hüküm altına alınacak ve toplu milletvekili istifasıyla Meclis dışından partilerin grup kurmaları da engellenebilecek.