image

PeyamaKurd - Gine'de Cumhurbaşkanı Alpha Conde'yi alıkoyduğu belirtilen askerler devlet televizyonu RTG'de darbe açıklamasında bulunduğu

Ülkedeki haber kanallarının aktardığı bilgiye göre, Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Albay Mamady Doumbouya'nın ve Cumhurbaşkanı Conde'nin görüntüleri yayımlandı.

Darbeyi gerçekleştiren askeri yetkili Doumbouya, bir grup askerle görüldüğü videoda, ülkedeki siyasi ve ekonomik durum nedeniyle yönetime el koyduklarını duyurdu.

Batı Afrika ülkesi Gine Cumhurbaşkanı Conde'nin ellerinde olduğunu belirten Doumbouya, anayasanın, hükümetin ve kurumların feshedildiğini, sınırların kapatıldığını belirtti.

Öte yandan darbe sonrası sosyal medyada paylaşılan bir diğer videoda ise Conde'nin askerlerle beraber bir odada fazlasıyla bitkin olduğu görüldü. Yerel basında yer alan haberlerde ise, başkent Konakri'de cumhurbaşkanlığı sarayı ve idari binaların bulunduğu Kaloum bölgesinden yerel saatle 08.00'de otomatik silah seslerinin geldiği belirtildi.

Ayrıca bölgede askerlerin sokağa indiği, şehir merkezine girişlerin kapatıldığı ve yaralı askerlerin olduğu ve olayın darbe girişimi olabileceği ihtimali üzerinde durulurken resmi makamlardan konuyla ilgili henüz açıklama geldi.