image

PeyamaKurd - Rojava ve Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri DSG’nin kontrolündeki bölgelere yönelik Danimarka hükümetinin askeri güç göndereceği duyuruldu. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Danimarka, “Suriye’de DSG’nin kontrolündeki bölgelere” asker güç göndereceğini belirtti. 

Danimarka’nın IŞİD’le mücadele koalisyonunun kurucularından olduğunu belirten Pentagon Sözcüsü Jonathan R. Hoffman açıklamaya yönelik konuşmasında, “Danimarka bu kararıyla, DSG gibi müttefiklerimizle çalışmayı sürdürerek, IŞİD’in bir daha ortaya çıkmamasından emin olmamızı sağlıyor” sözlerini kullandı. 

Sözcü Jonathan R. Hoffman açıklamasında şunları dile getirdi, “Danimarkalı askerler, ABD’li askerlerle Suriye’nin kuzeydoğusunda birlikte görev yaparak, bölgedeki asayişi ve istikrarın sağlanmasını sağlıyor.”  

ABD’nin Danimarka’nın söz konusu girişimini desteklediğini belirten Hoffman, koalisyon güçleri ve sorumluluklarının paylaşılması yönünde “bu girişimin önemli olduğunu” dile getirdi. 

Terör örgütü IŞİD’le mücadelede koalisyon güçleri 81 ülkeden oluşuyor. Örgütle mücadele kapsamında ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Rojava’da DSG’yi destekliyor.