image

PeyamaKurd - Askeri darbenin yaşandığı Sudan'da Ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, kurulacak teknokrat hükümetinde başbakanlık görevi için düşündükleri ilk ismin feshedilen hükümetin başbakanı Abdullah Hamduk olduğunu dile getirdi.

Yaşanan darbe sonrası Sudan’da olağanüstü hal ilan eden ordu, geçiş dönemindeki kurumları en kısa sürede tamamlama sözü vererek, gözaltına alındıktan bir gün sonra serbest bırakılan Başbakan Abdullah Hamduk’un teknokrat hükümetinde başbakanlık görevi için ilk adayları olduğunu kaydetti.

Ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Sudan devlet televizyonuna yaptığı açıklamada halkın adalet, barış ve özgürlük gibi beklentilerini gerçekleştirmek için mümkün olan en kısa sürede demokratik dönüşüm ve geçiş iktidarının kurumlarını tamamlama sözü verdi.

Abdulfettah el-Burhan, iktidar organlarının bölgecilik, kabilecilik ve particilikten uzak tüm vilayetlerden temsilcilerden oluşacağını ifade ederek, bazı çekincelerine rağmen, feshedilen hükümetin başbakanı Hamduk’un başbakanlık için başlıca adayları olduğunu vurguladı.

Ayrıca ordu komutanı açıklamasında, Sudan halkının onurlu şekilde yaşamasını teminat altına alan sivil demokratik geçiş ve özgür seçimleri gerçekleştirebilmek için devrimi ileri götürme sözü de verdi.