image

PeyamaKurd - Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu katıldığı bir programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu konuşmasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretine vurgu yaparak, “Eğer Tayyip Erdoğan'ın önüne gelen anketler veya alan gözlemleri Bahçeli'nin desteğiyle Cumhurbaşkanı seçileceğini bilseydi, Diyarbakır'a da gitmezdi, Kürt seçmene de selam vermezdi” diye konuştu.

Davutoğlu son bir yıl içerisinde 41 vilayette ve 150’ye aşkın ilçeye ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Büyük bir dip dalga geliyor, büyük bir sosyolojik değişim yaşanıyor. Bunun sürükleyici unsuru var: Genç muhafazakarlar, genç işsizler, kadınlar, Kürtler... Eğer Tayyip Erdoğan'ın önüne gelen anketler veya alan gözlemleri Bahçeli'nin desteğiyle Cumhurbaşkanı seçileceğini bilseydi, Diyarbakır'a da gitmezdi, Kürt seçmene de selam vermezdi.

Bahçeli de eğer Erdoğan'la birlikte seçilebileceklerinden emin olsaydı Erdoğan'a dönüp 'Diyarbakır'da ne yapıyorsun, otur Ankara'da, ne çözüm süreci, Serok ne oluyor?' derdi. Mesele ne muhafazakarların kazanımlarını korumak, ne de Kürtlere hak vermek. Onları kullanarak Erdoğan bir sonraki seçimde Cumhurbaşkanı olmak istiyor, Bahçeli de Meclis'teki varlığını korumak istiyor. Oyun bundan ibaret.”

“Kürtlerin Serok Ahmet demesine sevinmek lazım”

Bahçeli ile yaşadığı 'Serok Ahmet' tartışmasına da değinen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Tayyip Erdoğan'ın ekonomik sorunları anlayamaması nedeni; halktan kopuşu. Aynısı Bahçeli için de yeterli. Bahçeli de kendi kafasındaki millet kavramını dikte ediyor ve gerçek milletten kopuyor. Benim birleştirici tavrım; Türkiye'yi germek isteyenler için çok rahatsız edici. Bahçeli de o yüzden benden rahatsız. Kürtlerin Serok Ahmet demesine sevinmek lazım. Aslında bu çocuksu milliyetçilik ile olgun milliyetçilik arasındaki farktır. Biz herkesi kapsamaya çalışıyoruz. Aramızdaki fark; budur.”

"Türkiye'de Türkçülük veya Kürtçülük adına aşırı uçlarda bulunanlar, Türklerin sevdiği Kürt'ten ve Kürtlerin sevdiği Türk'ten nefret ederler. Çünkü onlar birleştirir" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bahçeli'nin beni hedef almasının sebebi, ben onun kendi doğal havzası olarak gördüğü Toroslar'daki Yörük Türkmen havzasında doğdum. Çok rahat provoke edebileceği bir kitle olarak gördüğü Yörük-Türkmen kitlesinin içindeki popülaritemi gördükçe rahatsız oluyor. Halbulki ben o kitleyi Diyarbakır'daki, Dicle'nin çocuklarıyla birleştirebilen biriyim. Birleştirdiğim zaman Bahçeli'yi rahatsız ediyor, bir tehdit olarak algılamaya başlıyor.”

“Bu tablo 2023'e kadar gitmez”

Öte yandan erken seçim tartışmalarına değinen Davutoğlu “Bu tablo 2023'e kadar gitmez, 2023'e kadar Türkiye bu yönetimi taşıyamaz. Hatta Cumhurbaşkanı yeni bir şaibe yaratmak istemiyorsa, 2022'nin 23 Haziran'ından önce mutlaka seçim yapması gerekir. Cumhurbaşkanı kesinlikle iki dönemini dolduruyor" diye konuştu.