image

PeyamaKurd - Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve beraberindeki heyet, 5 Ocak’ta AK Parti Genel Merkezi'nde, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

Söz konusu görüşmenin ardından HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılacağı gündeme gelmişti.

“Nereye gitsek Kürt sorununu dile getiririz”

HÜDA PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir yaptığı açıklamada,  “İttifaka katılıp katılmayacağımız konusunda bir şey diyemem ama görüşmelerimiz devam ediyor. Görüşmelerimiz henüz sonuçlanmadı. Bunların nasıl sonuçlanacağı ise belirsiz. Görüşmelerde bir sorun da yok ittifakla sonuçlanabilecek bir gelişme de yok” dedi.

2018’deki seçimlerde Erdoğan’ın kendilerini ittifaka davet ettiğini ve bunun olumlu sonuçlanmadığını da belirten Demir, bugünkü sürecin ise, “normal bir şekilde” sürgünü açıkladı.

Kürt sorununun çözümü konusundaki tutumlarının herkesçe bilindiğini de sözlerine ekleyen Şehzade Demir şöyle devam etti:

“Bunu Türkiye Devleti de cumhurbaşkanlığı da biliyor. Bu konuda bize bir tavsiye veya eleştiride bulunamazlar. Onlar da biliyor ki nereye gitsek bu sorunu gündeme getireceğiz. Parti programımızın en önemli konularından biridir Kürt sorununun çözümü.

Cumhur İttifakı’na katılsak dahi şu ana kadar Kürt sorununun çözümü konusunda ne dediysek, onları ifade etmeye devam ederiz. İttifaka katılmamız çözümü dile getirmemiz hususunda bizden bir şey eksiltmez, hatta elimizi güçlendirebilir. Sesimizi daha çok yükseltebiliriz, (Kürt sorununa) daha çok sahip çıkabiliriz.”

‘Partiler birbirine muhtaç’

HÜDA-PAR kanadı ise söz konusu durum için şu kanaate karar kılıyor:

Türkiye’de seçim sisteminde yapılan son değişikliklerden sonra artık partiler arasında ittifaklar bir zorunluluk olmakta. Çünkü tek başına hiçbir parti cumhurbaşkanı adayını başkan yaptıramıyor. Dolayısıyla başka parti ile ittifak yapmak zorunda.

Ayrıca sistemden kaynaklanan baraj meselesinden dolayı da az oy alan partiler de meclise giremiyor. Yani partiler birbirlerine muhtaç. Hal böyle olunca partiler arasında seçim ittifakı yapmak en karlı yol oluyor. Bir tarafta Cumhur İttifakı, diğer tarafta da Millet İttifakı diye iki ittifak oluştu.