image

PeyamaKurd - Cezaevinde bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman’dan HDP’ye toplu istifa çağrısı yapıldı. 

Konuyla ilgili Tarafsız Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, HDP’li siyasetçilere yönelik gözaltılar devam ederken Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, HDP’nin fiilen tasfiye edildiğini dile getirdi. 

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Karaman, “Fiilen tasfiye edilen/edilmek istenen bir HDP var. HDP’nin elinde ise toplu istifa ederek ara seçim ile hodri meydan deme imkânı var. TBMM istifaları kabul eder ve ara seçim olursa ne ala: Yeni bir çıkış olabilir. Kabul etmezse, iktidarın tasfiye politikası ifşa olur” sözlerine yer verdi. 

Avukat Karaman, bir takipçisinin “Sanki toplu istifa zamanı” yönündeki mesajına da “Siyasal varlık, TBMM’de bulunmayla sağlanmadı, sağlanamaz. Politika üretiminin yegane merkezi Meclis değildir. Bilakis, bu koşullarda Mecliste bulunma, HDP’nin politika üretiminden ziyade, iktidarın meşruiyetinin tahkim aracı haline gelmiş durumda. Bir şey yapmalı, yapılmalı” açıklamasında bulundu. 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 20 belediyesine kayyum atanan HDP’de, başta görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Selçuk Mızraklı olmak üzere çok sayıda belediye eşbaşkanı gözaltına alınmıştı.