image

PeyamaKurd - Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” çıkışıyla başlayan tartışmaya dahil oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir belgeselde “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” ifadesini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu’nun bu ifadelerine karşılık olarak HDP Van Milletvekilli Sezai Temelli “Muhatap İmralıdır” diyerek tepkilere neden olmuştu.

Gündem olan tartışmaya ilişkin bir açıklama yapan Demirtaş, ““Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir” dedi.

HDP’yi Kürt sorununun çözümde muhatap olarak işaret eden Demirtaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Tabii ki HDP, Kürt sorununun çözümünde tüm tarafların ve her kesimin, açık ve şeffaf katılımını, muhataplığını bilecek siyasi birikime ve deneyime sahiptir. Faydasız ve çoktan tükenmiş tartışmalar gündeme getirmek çözüme katkı sunmaz” ifadesini kullandı.