image

PeyamaKurd- Şırnak’ın İdil ilçesi ile Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar belediyelerinin HDP’li başkanlarının yerlerine kayyum ataması yapıldı.

Bu sabah ilk olarak Diyarbakır’ın Hazro ve Yenişehir ilçelerinin HDP’li belediye başkanlarının yerine kayyum ataması kararının duyurulmasının ardından, Dersim ve Şırnak Valilikleri de Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında açılan soruşturmalar gerekçe gösterilerek İdil ve Akpazar belediyelerinin HDP’li başkanlarının görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum atandığını duyurdu.

Şırnak’ın İdil İlçe Belediyesi

Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İdil İlçesi Belediye Başkanı Songül ERDEN hakkında Şırnak Başsavcılığı tarafından ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ suçlamaları nedeniyle soruşturmalar açıldığı gerekçesiyle Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın emri doğrultusunda İdil Kaymakamı Zafer SAĞ’ın kayyum olarak atanmasına karar verildiği belirtildi.

Dersim’in Mazgirt İlçesinin Akpazar Belde Belediyesi

Dersim Valiliği sabah saatlerinde yaptığı açıklama ile Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Belde Belediyesi’nin HDP’li başkanı Orhan Çelebi’nin “örgüt propagandası” suçu nedeniyle aldığı 3 yıl 4 ay mahkumiyet ve devam etmekte bir başka “örgüt propagandası” suçlaması nedeniyle görevden alındığı bilgisine yer verildi.

Dersim Valiliği HDP’li Akpazar Belediye Başkanı Orhan Çelebi’nin yerine Dersim’in Mazgirt ilçesi Kaymakamı Menderes Topçuoğlu’nun Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum olarak görevlendirildiğini duyurdu.

Bugün sabah saatlerinde Diyarbakır’ın Hazro ve Yenişehir ilçe belediyelerine kayyum atanmıştı. Son kayyum atamaları sonrasında 31 Mart 2019 tarihinden bu yana HDP’li 20 belediyeye Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmış oldu.