image

PeyamaKurd - Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, doğu bölgesinin ileri gelenleri ve şeyhlerinden oluşan bir heyetle başkent Trablus’ta bir araya geldiği görüşmede bazı açıklamalarda bulundu.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, Dibeybe yaptığı görüşmede Bingazi ile ilgili önceki açıklamaları için üstü kapalı özür diledi.

Ayrıca Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı, yapmak istediği Bingazi ziyaretinin, Libya Ulusal Ordusu komutanı Halife Hafter tarafından engellediğine ilişkin iddiaları yalanlayarak, “Hafter Bingazi’ye girmeme engel olmadı. Ondan inşa etme, uzlaşma, savaşı ve parçalanmayı durdurma hakkında güzel bir konuşma duyduk” ifadesini kullandı.

Dibeybe’ye göre, doğu bölgesi heyeti Libya’nın birliği için Bingazi ve doğu bölgesine ziyaretin hızlandırılmasını istedi. Toplantıda ayrıca belediyelerin ihtiyaçları ve sorunları ile bunların üstesinden gelmenin yolları tartışıldı.

Bu, geçiş otoritesinin ülkede iktidara gelmesinden bu yana doğudaki Bingazi’den başkent Trablus’a bir heyetin ilk ziyareti oldu.