image

PeyamaKurd- Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TRT Haber’de katılmış olduğu programda Suruç’ta yaşanan olaylara yönelik kullandığı “Şimdi dün Diyarbakır’da Diyarbakır Ticaret Sanayi de dâhil olmak üzere Diyarbakır Barosu zaten Diyarbakır Barosu PKK’ya müzahir bir Baro’dur. Çok açık ve net söylüyorum PKK’ya müzahir bir Barodur. Bütün eylemlerimizde, hukuka dahil olan bütün olaylarımızda PKK sesini çıkarmadığı zaman Diyarbakır Barosu sesini çıkartır” ifadelere ilişkin bir açıklama yaptı. 

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

“Diyarbakır Barosu kurulduğu günden bugüne, gerek üyeleriyle gerekse kurumsal olarak yürüttüğü insan hakları ve hukuk mücadelesiyle ulusal ve uluslararası kamuoyunda büyük bir saygınlık kazanmıştır. Diyarbakır Barosu bu uğurda ağır bedeller de ödemiştir. Son olarak alçakça bir suikast sonucu Başkanını kaybetmiştir.

Diyarbakır Barosu, hak, hukuk ve toplumsal meselelerde üyelerinin cesur ve fedakâr mücadelesiyle ödediği ağır bedeller neticesinde edindiği bu müstesna ve görkemli duruşuyla, geçmişte olduğu gibi bugün de tehdit eden bu dile boyun eğmeyecek ve sessiz kalmayacaktır.

Sn. Süleyman Soylu!

Bizleri bu şekilde jitemvari bir tarzla hedef gösterdiğinizin farkındayız. Sevgili Baro Başkanımız Tahir Elçi’yi katleden bu anlayışa karşı bize düşen de onun verdiği bu cevabı sizlere hatırlatmaktır.

'Jitemci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim sizden mi korkacağım'

Biz de korkmuyoruz…

Sn. Süleyman Soylu, iddialarınızın arkasındaysanız sizi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binasında terörle mücadele ekiplerinizi ve savcılarınızı bekliyoruz.

Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu”