image

PeyamaKurd - Kürtçe'nin Kurmanci, Zazaki ve Sorani dilleri ile yayın yapacak Deng û Rengê Kurdan TV (DRK TV) yayın hayatına başladı.

Yeni kanal ile ilgili Indepedent Türkçe'ye açıklamada bulunan DRK TV Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baran, kanalda Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Karabağ dahil bölgesinde yaşayan Kürtlere ait kültüre yer vereceklerini ifade etti.

Yetkilinin açıklamasına göre, "Kürtlerin sesi ve rengi" anlamına gelen Deng û Rengê Kurdan TV (DRK TV) Kürtçe'nin Kurmanci, Zazaki ve Sorani dillerinde yayın yapacak. Ayrıca kültürel alanda yayın yapacak olan DRK TV, Halepçe Katliamı'nın (16 Mart) yıldönümünde yayın hayatına başlayacak.

Mehmet Baran, Halepçe Katliamı'nın yıldönümünde yayına başlamanız tesadüf mü yoksa siz bu tarihi özellikle mi seçtiniz? sorusuna ise şunları dile getirdi:

"Özellikle Halepçe'nin yıldönümünde başlamak istedik. Kürtler hakim güçler tarafından ezildi ve birçok defa katliamlara maruz kaldı. Bu katliamlardan biri olan Enfal'de 10 binlerce Kürt katledildi. Halepçe, Enfal operasyonun son halkasıydı ve bütün dünyanın gözü önünde kadın, çocuk ve yaşlı demeden binlerce Kürt toplu bir şekilde katledildi. Kürt halkımızın mazlum ve mağduriyetini sahiplenmek ve bunu dünyaya duyurmak için özellikle bu günü başlangıç olarak seçtik."