image

PeyamaKurd - ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM)  ile görüşen Demokratik Suriye Güçleri Sözcülerinden (DSG) Mazlum Kobanê, ABD askeri de dahil bir grup koalisyon askerinin Suriye'de kalmasını talep etti. ABD'li komutan Votel ise çekilmenin süreceği belirtti.

‘Çekilmeyi durdurun’

Kobanê, bin ile bin 500 arasında koalisyon askerinin terör örgütü IŞİD’le mücadele için Suriye'de kalmasını istediklerini, Washington'ın da bölgeden çekilme planlarını kısmen de olsa durdurmasını umduklarını belirtti.

General Joseph Votel ve diğer üst düzey komutanlarla bir hava üssünde yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere konuşan Kobanê, hava desteği ve karada kendileriyle koordinasyonu sağlayacak bir birlik istediklerini belirtti.

Kobanê, Fransız ve İngiliz askerlerinin DSG'ye muhtemel desteğinin tartışıldığını ancak sayıları az da olsa Amerikan güçlerinin de kalmasından yana olduklarını dile getirdi. DSG'li komutan Kobanê, ayrıca Şam'la işbirliği arayışında olmadıklarını kaydetti.

‘Bu doğrultuda değiliz’

Votel ise Suriye'den çekilme planının uygulanmaya devam edildiğini ifade ederek, "Bizden istediklerini elbette anlayışla karşılıyoruz, ancak şu anda bu doğrultuda değiliz" diye konuştu.

ABD güçlerinin kalmasıyla ilgili konunun görüşülüp görüşülmediğine yönelik soruya ise Votel, "Görüşmenin çerçevesi, ABD güçlerinin kalmasıyla ilgili değildi. Koalisyonun burada ne yapabileceğini ele aldık. IŞİD ile çatışmaya devam ettiği sürece DSG'yi destekleyeceğiz” yanıtını verdi.