image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanlığı’nın Mazlum Abdi liderliğinde, askeri kurum ve meclis üyeleriyle beraber olağan bir toplantı gerçekleştirdiği kaydedildi.

Yerel kayaklardan edinilen bilgilere göre toplantıya dair DSG’den yapılan açıklamada, Suriye rejimine uyarılarda bulunuldu ve krizin çözümü için ABD ve Rusya ile işbirliğine vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamada, Esad rejiminin, Rojava’da etkisini artırmak için Türk tehditlerinden yaralandığına dikkat çekilerek, "Suriye hükümeti Suriye'de herhangi bir siyasi çözüme hazır değil ve halkın kötüleşen ekonomik koşullarından istifade ediyor” değerlendirmesi yapıldı.

North Press’te yer alan habere göre DSG açıklamasında, "Şam iktidarının Suriye krizini kendi mantığıyla ve çarpıcı tavizlerle çözme ısrarı, gerçeküstü veya ulusal hiçbir kritere dayanmaz” ifadesini kullandı.

Toplantıda, DSGnin Suriye krizine tüm siyasi ve sosyal varlıklarıyla Suriye halkının taleplerini karşılayacak gerçek bir çözüm bulmak için ABD liderliğindeki Küresel Koalisyon ve Rusya dahil tüm taraflarla yakın işbirliği içinde çalışacağı açıklandı.

Ayrıca Türkiye’nin olası Suriye operasyonunun değerlendirildiği açıklamada, bu tehditlerin ciddiye alınması gerektiği ve tüm güçlerin her türlü saldırganlığa karşı harekete geçtiği ve hazır olduğu ifade edildi.