image

PeyamaKurd - İskoçya'nın Glasgow kentinde Kasım 2021'de düzenlenen 26'ncı BM İklim Değişikliği Konferansında alınan kararların uygulanması ve katılımcı ülkelerin vaatlerini yerine getirmesini sağlamak DSÖ harekete geçiyor. DSÖ, bu karara göre özel bir platform oluşturdu.

Konferans kararları ile ilgili DSÖ harekete geçerken İngiltere hükümetiyle birlikte kurulan İklim Değişikliği ve Sağlıkta Dönüştürücü Eylemler İttifakı (ATACH), dünyada karbon seviyesinin azaltılması ve sürdürülebilir küresel sağlık sisteminin oluşturulması gündemiyle ilk toplantısını yapıldı.

DSÖ Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Departmanı Direktörü Maria Neira yapılan toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada, ATACH'ın iklim değişikliği ve sağlık alanlarındaki ilerlemede ivme kazanılması için ülke bazlı kurulduğunu belirterek, birinci önceliklerinin, "ülkelerin COP26'daki vaatleri ile uygulamaları arasındaki aralığı kapatmak" olduğunu vurguladı.

"Planların uygulanabilmesi için önem taşıyor"

Açıklamalarında ATACH'ın ayrıca COP26'da Sağlık Programını imzalayan devlet kuruluşlarını bir araya getiren Maria Neira, her ülkenin vaatlerini gerçekleştirebilmesi için gerekli teknik ve finansal desteği sağlama görevinin olacağını belirtti.

Ayrıca DSÖ'lü yetkili konuşmalarında, güçlü sağlık sistemlerinin, iklim değişikliğine adaptasyon planlarının uygulanabilmesi için kritik önem taşıdığını kaydederek, yeşil alanların çoğaltılması ve karbon salınımının azaltılması konularında da sağlık sistemlerinin başat rol oynayacağını ifade etti.