image

PeyamaKurd - Danimarka merkezli çok uluslu finans kuruluşu Danske Bank, dün dolar karşısında 18 seviyesine çıkan ve ardından sert bir düşüşle 12 TL’nin altına inen Türk Lirası (TL) hakkında önemli bir tahminde bulundu.

Danske Bank TCMB'nin sınırlı rezervleri nedeniyle yaptığı son müdahalelerin TL’de değer kaybının önüne geçemediğini belirterek, bu müdahalelerin TL’de değer kaybını durdurmaktan çok Merkez Bankası’nın kredibilitesine zarar verdiğini savundu.

TL'de değer kaybının devam edeceğini öngören banka, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) para politikasında değişiklik olmaması, cari politika duruşunun devam ettirilmesi ve faizlerin gelecek 3-6 ayda değiştirilmemesi senaryosuna yüzde 50 olasılık verdiklerini belirtti.

Faiz oranlarının düşük kalmaya devam etmesi ve enflasyonun yükselmeye devam etmesine bağlı olarak negatif reel faizin derinleşeceğini, enflasyonun yüzde 40 seviyesine kadar yükselmesi olasılığı bulunduğunu ifade eden Danske, bunun TL’yi ilk çeyrekte daha da zayıflatacağını öngördü.

Dolar kurunda son durum: Yeniden 12 TL’nin üzerine çıktı!

Öte yandan sabah saat 09.24 saatlerinde 11,12 seviyesine inen dolar şu saatler (09.51) itibari ile yeniden yükselerek 12.23 seviyesine çıktı.

20 TL’yi geçen euro kuru ise bu sabah 13 TL'nin altına geriledi. Euro da şu saatler itibari ile yeniden 13,43 seviyesine yükseldi.