image

PeyamaKurd- Economist dergisi Türkiye’nin Afrin üzerinden ‘mülteci pazarlığına’ gidebileceğini yazdı. Derginin haberinde Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin bir kısmının ve İdlib’dekilerin Afrin’e getirilmek istendiği öne sürüldü.

Türk ordusunun bir sonraki hedefi neresi?”

Britanya’nın popüler dergilerinden olan Economist, Türkiye’nin Afrin üzerinden ‘mülteci pazarlığı’ yapacağını iddia etti. 

Derginin başlığını taşıyan haberinde, Türkiye’nin Minbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik tehditleri aktarılıyor.

İdlib’dekiler de Afrin’e getirilebilir”

AKP Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıkça dillendirdiği “Afrin’i esas sahiplerine vereceğiz” sözlerine vurgu yapan Economist, bunun pratikte nasıl gerçekleşebileceği üzerine yorumlara yer veriyor.

Erdoğan’ın sözlerinden “Türkiye’deki milyonlarca Suriyeli mültecinin bir kısmının Afrin’e gönderileceğinin anlaşılabileceği” yorumu yapılıyor. 

Doğu Guta’da Şam rejimiyle Rusya’nın operasyonlarında katliamların yaşandığı ve göçün olduğu hatırlatılan Economist haberinde, benzer bir durumun yakın dönemde İdlib’e saldırılması halinde de yaşanacağı savunululuyor.

Economist, Esad rejiminin operasyonları nedeniyle İdlib’den gelecek mültecilerin de Afrin’e getirilebileceği endişesinin olduğu belirtiliyor.  

Economist’e göre Afrin, Türklere “tam da bunu yapmak için bir fırsat sunuyor.”