image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), ABD arabuluculuğu ile yeniden yapılması planlanan Kürt diyaloğu hakkında yeni bir açıklama yaptı.

ENKS heyeti içinde yer alan Süleyman Oso, siyasi ortamın müzakerelerin yeniden başlaması açısından olumlu olduğunu belirtti.

Rojava’da Kürt partileri arasında arabuluculuk yapan Amerikalı heyet, iki tarafın yeniden masaya oturması için girişimlerini arttırdı.

Rudaw’da yer alan habere göre, geçen Çarşamba günü ABD'nin Suriye Özel Temsilci Yardımcısı David Brownstein başkanlığındaki heyet, ENKS yetkilileri ile bir araya geldi ve yeniden diyalog masasına dönüş konusunu görüştü.

Söz konusu toplantıda ENKS yetkilileri, PYD tarafından yapılan olumsuz açıklamalardan vazgeçilmesi,  ENKS üyelerine karşı başlatılan soruşturma ve tutuklamalara son verilmesi ve görüşmelere kalınan yerden devam edilmesi şartlarının kabulü halinde yeniden müzakere masasına dönebileceklerini kaydetti.

“Mazlum Abdi’ye mektup”

Öte yandan ENKS’nin bu kapsamda yazılan bir mektubu Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi’ye ilettiği öğrenildi.

Ayrıca ABD’li yetkili David Brownstein de müzakerelerin yeniden başlaması için girişimlerde bulunduğunu ve Mazlum Abdi’nin cevabını yakın zamanda ileteceğini söylediği belirtildi.

“Siyasi ortam, müzakerelerin yeniden başlaması için olumlu”

ENKS heyeti içinde yer alan Süleyman Oso, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, siyasi ortamın müzakerelerin yeniden başlaması açısından olumlu olduğunu belirterek, Amerikalıların daha önce müzakerelerin tıkanmasına neden olan hususların tekrarlanmayacağına  dair söz verdiğini söylediğini belirtti.