image

PeyamaKurd - Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Batı Kürdistan’da (Rojava) “Özerk Yönetim” adı altında tartışmalarını sürdürüyor. Bu tartışmalar çerçevesinde ENKS, PYD’yi “Kürt halkına hizmet etmemekle” suçlarken, PYD ise ENKS’nin “Rojava devrimi hakkında netleşmesi” gerektiğini vurguluyor.

Konuya ilişkin ENKS yetkililerinden Süleyman Oso, Kdp.info’ya yaptığı açıklamada, ENKS’nin uluslararası alanda Kürtleri temsil etmesine rağmen PYD’nin kendilerine büyük zorluklar çıkardığını belirterek, “PYD sürekli bizi engellemeye çalışıyor. Yönetici, üye ve çalışanlarımızı tutukluyor, birçok yöneticimiz kayıp ve akıbetleriyle ilgili bir şey bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

Süleyman Oso, “PYD önce tüm yönetici ve üyelerimizi serbest bırakmalı. PYD’ye güvenimiz olmadığı için bir anlaşma sağlanacaksa görüşmeler 3’üncü bir tarafın gözetiminde olmalı” dedi.

PYD: "ENKS, netleşmiş değil..."

ENKS’nin bu açıklamasına karşılık olarak ise PYD Kürdistan Bölgesi Temsilcisi Süleyman Arap, “Başta Efrin’i işgal eden muhalefetin içindeki pozisyonu olmak üzere ENKS’nin birçok konuda netleşmesi gerektiğini” ifade etti.

“Bu koşullarda ENKS’yle herhangi bir anlaşma yapılması söz konusu değil. ENKS önce hatalarını düzeltmeli ve daha doğru bir tavır sergilemeli” ifadesini kullandı.