image

PeyamaKurd- Libya'da ateşkes konusunun ele alınacağı Berlin Konferansı öncesi açıklama yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konferansa davet edilmeyen Yunanistan’ın “ciddi rahatsızlık içinde” olduğunu söyledi.

Erdoğan, Libya'daki gelişmelerin konuşulacağı  konferansa gitmek için Atatürk Havalimanı'nda bulunduğu esnada basın toplantısı düzenledi. 

Yunanistan'ın Almanya'ya davet edilmediği için rahatsız olduğunu söyleyen Erdoğan, "Libya ve Türkiye arasında atılan imzalar, varılan anlaşma zaten Yunanistan'ı çıldırtmıştı. Miçotakis oyunu yanlış oynuyor. Attığı adımlar doğru adımlar değil. Hafter'in Yunanistan'a gitmesinin hiçbir kıymet-i harbiyesi yok. Hele hele bizim nazarımızda hiçbir kıymet-i harbiyesi yok” açıklamasında bulundu.

Berlin'e gitmeden önceki açıklamasında Libya'ya Türkiye müdahalesi için, 'Türkiye barışın anahtarı olmuştur’ diyen Erdoğan,  “Türkiye olarak tutarlı ve ilkeli bir duruş sergiledik. Hafter'in saldırıları karşısında uluslararası toplum tepki göstermedi. Libya'da kalıcı çözüm için desteğimiz sürüyor. Türkiye gerek sahada gerek diplomaside barışın anahtarı” ifadelerini kullandı.