image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 büyükelçiye ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

Erdoğan açıklamasında, "Türkiye'yi dillerine dolayanların amaçlarının hak, hukuk olduğuna kimse bizi inandıramaz. Bizim niyetimiz kriz çıkarmak değil, ülkemizin hakkını hukukunu onurunu ve egemenlik haklarını korumaktır. Bugün aynı büyükelçilikler tarafından yapılan bir açıklamayla ülkemize yönelik bühtandan geri dönülmüştür" ifadesini kullandı.

"Büyükelçileri beyanlarında daha dikkatli olacaklar"

Erdoğan, Kabine toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na 'istenmeyen adam' ilan edilmeleri talimatını verdiği 10 büyükelçiye ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Basın toplantısında, "Bugün aynı büyükelçilikler tarafından yapılan bir açıklamayla ülkemize yönelik bühtandan geri dönülmüştür" diyen Erdoğan, "Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine vurgu yapan bu büyükelçilerin beyanlarında daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz. Ülkemizin bağımsızlığına ve milletimizin hassasiyetlerine saygı duymayanların sıfatı ne olursa olsun bu ülkede barınamayacağını da ifade etmek istiyorum."

"Türkiye'nin seçilmiş yönetimi pes ettirilmeye çalışılıyor"

Ayrıca açıklamasında, "Ülkemize her fırsatta demokrasi ve hukuk diskuru çekenlerin haktan, adaletten, meşruiyetten, insanlıktan yana tavır aldığını gördünüz mü?" diyen Erdoğan konuşmalarında, "Hepsinde terör örgütleri ve darbecilerin sırtları sıvazlanmış Türkiye'nin seçilmiş yönetimi pes ettirilmeye çalışılmıştır, tüm oyunları bozduklarını, tuzakları boşa çıkarttıklarını" dile getirdi.

Öte yandan Erdoğan, Türkiye'ye ekonomik saldırı da yapıldığını öne sürerek, "Ülkemizin izlediği ekonomi politikasını hâlâ anlamamış olanlar, dönüp Milli Mücadele'ye bakmalıdır" ifadesini kullandı.