image

PeyamaKurd - Beştepe'de Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından basın açıklamasında bulunan Erdoğan, ekonomik değerlendirmelerin yanı sıra fiyat artışları, döviz kuru ve enflasyona değindi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kur korumalı Türk lirası mevduatıyla ilgili konuşmasında, "Kur korumalı Türk lirası mevduatına kısa sürede 78 milyar liralık bir geçişin yaşanması, vatandaşlarımızın ekonomi programımıza olan güveninin işaretidir" ifadesini kullandı.

Erdoğan, Türk lirası için Hazine desteği ile Kurumlar Vergisi'nde bir puanlık indirim yapılmasını da içeren kanun teklifini yarın Meclis'e sunacaklarını de dile getirdi.

Basın toplantısında, "Ülkemizde, yüzde 6'lara kadar indirdiğimiz enflasyonun boynunu kırarak en kısa sürede tekrar tek haneli rakamlara geriletmekte kararlıyız" diyen Erdoğan "Ülkemizin önünde bir enflasyon gerçeği vardır, vatandaşlarımızın böyle bir tabloyla karşı kaşıya kalmasından dolayı üzüntülüyüz" açıklamasında bulundu.

Fiyat artışmlarına değinen Erdoğan, "Hiçbir vatandaşımızı fiyat artışlarının yükü altında bırakmadık" diyen Erdoğan, "Vatandaşlarımızın gelirlerini enflasyonun altında ezdirmeyecek özel tedbirler aldık" sözlerine yer verdi.