image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB-Türkiye Delegasyonu’nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleri hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Von der Leyen, HDP’nin kapatılmasına yönelik soruşturma ve HDP’nin eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararına rağmen serbest bırakılmamasına yönelik soruya, “Erdoğan'la görüşmemizde Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkındaki AİHM kararlarının net olduğunu belirttik” şeklinde yanıt verdi.

“Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin kurucu bir üyesi olarak AİHM kararlarına saygı göstermesi çok önemlidir” diyen Von der Leyen, Türkiye'ye İstanbul Sözleşmesine geri dönme çağrısında bulunduklarını da belirtti.

Leyen, “Küresel anlamda kadın ve çocuklara yönelik şiddetle mücadelede küresel ittifaklara ve müttefiklere ihtiyacımız var” dedi.

“Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmeli”

Türkiye ve AB arasında 2016’da imzalanan 18 Mart Mutabakatının hala geçerliliğini koruduğunu ve olumlu sonuçlar vermeye devam ettiğini belirten von der Leyen, Türkiye’nin bu çerçevede yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

Görüşmede aynı zamanda temel özgürlüklere saygı ve hukukun üstünlüğü konularının gündeme geldiğini aktaran von der Leyen, AB’nin Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesinden dolayı endişe duyduğunu ifade etti.