image

PeyamaKurd - Yolun neden kapatıldığını soran Avukat Sertuğ Sürenoğlu, korumalar tarafından darp edildi. Türkiye Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasına ilişkin zorla tutanak imzalatılan avukat, bir gece gözaltında kaldıktan sonra sulh ceza hâkimi tarafından ev hapsine alındı.

Demirören ve Kalyoncu ailelerinin çocuklarının düğününün yapıldığı Çırağan Sarayı’ndaki yolun trafiğe neden kapatıldığını soran bir Avukat Sertuğ Sürenoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından feci şekilde darp edildiği ortaya çıktı.

Muğla Barosu’na kayıtlı olan Avukat Sertuğ Sürenoğlu'na işkence olayı Çırağan Sarayı’nın önünde başladı. Alınan bilgiye göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da nikâh şahitliği yaptığı düğün için Çırağan Sarayı’nın önündeki caddenin bir bölümü trafiğe kapatıldı. Evine gitmek için otobüse binen Avukat Sertuğ Sürenoğlu, Çırağan önünde trafiğe takıldı. Yarım saat süren bekleyişe rağmen trafik akmayınca yolcular otobüsten indi.

İki saat işkence

20.30 sıralarında yaşanan olayda Sürenoğlu, otobüsten inerek orada güvenlik için bulunan polislere, yolun neden kapatıldığını sordu. Bu sırada çevrede bulunan Türkiye Cumhurbaşkanlığı korumaları, Sürenoğlu'nu Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla koruma aracına aldı. Burada ters kelepçe vurulan Sürenoğlu'nun gözleri de bağlandı ve darp edilmeye başlandı. Koruma aracı, daha sonra Çırağan Sarayı içerisine alındı. İşkence, araç içinde yaklaşık 2 saat sürdü.

Korumalar, Sürenoğlu'na Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasını kabul eden bir tutanağı imzalamasını, aksi takdirde dayağın devam edeceği tehdidinde bulundu. Zor durumda kalan Sürenoğlu tutanağı imzaladı, korumalar Sürenoğlu'nu polise teslim etti.

'Antalya Barosu'ndan açıklama'

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan Twitter'dan yaptığı açıklamada, "BASINA VE KAMUOYUNA Muğla Barosuna kayıtlı meslektaşımız Av. Sertuğ Sürenoğlu, 13 Nisan 2019 Cumartesi akşamı İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapılan düğün nedeniyle yolların trafiğe kapatılmasına itiraz etmesi üzerine, Cumhurbaşkanlığı korumalarınca zorla alıkonulmuş, saatlerce işkenceye uğramış, Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla tutuklamaya sevk edilmiş ve Sulh Ceza Yargıçlığı tarafından ev hapsi şeklinde adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır. 

Yaşananlar yurttaşların ve hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan Avukatların bile can güvenliğinin çok ciddi bir tehlike altında olduğunun en somut göstergesidir.Hiçbir kural tanımayan üniformalı ve cübbeli ahlaksızlıklara, vicdansızlıklara, kamu gücünün işkence ve yıldırma aracı olarak kullanılmasına asla geçit vermeyiz.Polis de olsa, savcı da olsa, yargıç da olsa her bir sorumlu hukuka hesap verinceye kadar bu organize kötülüğün peşini bırakmayız.

Saygılarımızla. 16/04/2019 ANTALYA BAROSU BAŞKANLIĞI" açıklamasında bulundu.