image

PeyamaKurd- ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Beyaz Saray’da protestoların eşliğinde devam eden ikili görüşmelerde net bir sonuca ulaşılamadı.

Heyetler arası görüşmelerin de bulunduğu 1 saat 15 dakika süren Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası iki lider ortak basın açıklaması yaparken sorunların tam olarak çözülemediği mesajını verdiler.

Görüşme öncesi Rojava’ya yönelik Türkiye’nin askeri operasyonlarının durdurulması, S-400 hava savunma sistemleri ve F-35 gibi iki ülke arasında derinlikli bir sorun yaratan problemlerin aşılamadığı gözlemlenirken; liderlerin birbirlerine övgüler yağdırması ise uluslararası medya temsilcilerince samimiyetten ve ciddiyetten uzak bir yaklaşım olarak nitelendirildi.

Toplantının sona ermesi ardından dikkat çekici bir başka açıklama ise ABD Savunma Bakanı Mark Esper’den geldi. Rojava’da asker bulundurmaya devam edeceklerini açıklayan ABD Savunma Bakanı Esper, "SDG ile ortaklığımız sürecek" dedi.

İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından her iki lider de basının karşısına çıkarak açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump: "Çok harika, çok verimli bir toplantı geçirdik"

"Sözlerime başlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Serkan Gölge'yi bıraktığı için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kendisi tutukluydu, onun bırakılmış olması çok güzel bir jestti. Çok uzak olmayan bir gelecekte buraya geliyor olacak. Bu ABD için ve aynı zamanda Türkiye için çok önemli bir haber

Türkiye önemli bir NATO müttefiği, ekonomik ilişkilerimizin de çok önemi var ve büyümeye devam edecek.

Rojava ve Suriye’deki Durum

"Suriye'deki durum, geçen ay Pence ve Pompeo'yu göndermiştim, görüşmeler gerçekleştirilmişti. Görüşmeler çok başarılı oldu, ABD ve Türkiye bir arada büyük bir şeyi başardılar. Yüz yıllardır devam eden karmaşık durumun geliştirilmesi için büyük aşama kaydettiler. Cumhurbaşkanı'na daha refah ve barış dolu bir Orta Doğu inşa etmek konusundaki çabaları için teşekkür ediyorum

Ateşkes Sürüyor

Türkiye üzerine düşeni yapmaya devam edecek, ben Cumhurbaşkanı'nı çok destekliyorum. Ateşkes sürüyor, bunun başarılı olmasını isteyen çok kişi var. Yakın zamanda Bağdadi öldürüldü, Türkiye belli alanlarda çok yardımcı oldu, bunu takdirle karşılıyoruz. Erdoğan'a ve Türk halkına destekleri için müteşekkiriz"

S-400’ler ve F-35 Uçakları

Milyarlarca dolar değerinde satış söz konusu. Türkiye'de birçok Amerika savunma programına parçalar üretiyorlar Türkiye'nin S-400 alımı bizim için çok ciddi zorluklar çıkarıyor, bugün de üzerinde konuştuk, gelecekte de konuşacağız, umarım bunu çözmeyi başaracağız. Bakanlar görüşmeler yapmaya devam edecekler"

Erdoğan'ın Açıklamaları:

"Kapsamlı ve samimi görüşmeler kaydettik. Köklü müttefiklik bağımıza uygun şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. Milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumlarıyla mücadele konusunda karşılıklı irademizi teyit ettik"

Rojava’ya Yönelik Askeri Operasyon

Türkiye, terörle mücadelede yeni ve önemli bir adım atmıştır. Harekatımız YPG, PKK'nın Suriye'deki ayrılıkçı tavrına önemli bir darbe vurmuştur. Son 24 saat içinde terör örgütü tarafından tam 19 taciz ve saldırı gerçekleştirildi

Biz Suriye'deki soruna kalıcı bir çözüm bulmak için ABD'yle mutabakatımızı sürdürüyoruz.

Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı

Temsilciler Meclisi'nde 29 Ekim'de alınan kararların bu amaca hizmet ettiğini, Türk milletini incittiğini Sayın Başkan'la paylaştım. Türkiye diyalogdan ve özgür tartışma imkanından yanadır. Ermeni tarafına ortak komisyon teklifimiz hala geçerlidir. Biz arşivlerimizi açmış durumdayız. Gelip bunları gezip görebilirler"

IŞİD Terörizmi

ABD ve Türkiye DEAŞ'ı tamamen bitirmek ve Suriye'ye istikrar getirmek için birlikte çalışabilir. Bunun için ABD'nin bölgedeki en önemli müttefiği Türkiye'dir, öyle de olmalıdır. Yabancı terörist savaşçıların kaynak ülkelerce alınması büyük önem arz ediyor. Avrupa'dakiler başta olmak üzere ülkeleri geri kabule ikna etmek konusunda Sayın Başkan'la fikir birliği içindeyiz"

Suriyeli Mülteciler

Hali hazırda 3 milyon 650 bini Suriyeli olmak üzere, bunun yanında 350 bini de Kürtlerden oluşan 4 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Bütçemizden 40 milyar doları aşan harcama yaptık, Avrupa ise sözlere rağmen 3 milyon Avro gibi bir desteği STK'larımıza sağladı. 2015 G20 Antalya Zirvesi'nde yaptığım güvenli bölge çağrısı zamanında dikkate alınmadığı için milyonlarca masum hayatını kaybetti"

Güvenli Bölge ve Mülteci Kent Projesi

Sayın Başkan'ın güvenli bölge talebine katılıyorum ve çok çok önemli olduğuna inanıyorum. Hazırladığımız ve Trump'la paylaştığımız plan projeyi BM ve uluslararası toplumun desteğiyle hayata geçirirsek geri dönenlerin sayısı artacaktır. Hedefimiz ilk güvenli bölgeye 1 milyon insan yerleştirilmesi. Rakka ve Deyrzor'a da 1 milyon yerleştirilmesi halinde bu rakam 2 milyona ulaşır"

İsterlerse Patriot da Alabiliriz

Savunma sanayi alanındaki köklü ilişkilerimiz konusu da gündemimizdeydi. S-400 sistemi ve F-35 programı başta olmak üzere sınamaların üzerinden ancak diyalogla gelebiliriz. Sayın Başkan'a şayet istenen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot alabileceğimizi tekrar söyledim, söylüyorum"