image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ziyareti öncesi Arnavut Başbakanı Edi Rama dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Rama Financial Times’a yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın ülkesine yapacağı ziyaret öncesi, üstü kapalı olarak Türkiye'ye gönderme yaptı.

Avrupa Birliği’ne 2009’da başvuran ve 2014’te başvuru süreci işleme alınarak 2020’de başvuru üyelik görüşmelerinin başladığı Arnavutluk’ta bekleyiş devam ederken, Erdoğan da 2022’nin ilk yurt dışı ziyaretini bölgeye gerçekleştirecek.

Erdoğan’ın ziyaretinden saatler önce ülkenin 2013’ten beri başbakanı olarak görev alan Edi Rama, İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times’a yaptığı konuşmada, AB’ye üyelik  sürecinde olan batı Balkan ülkelerine çağrıda bulunarak, “Dış güçlerden gelen teklifleri reddedin ve Avrupa Birliği üyeliği hayaline inancınızı sürdürün” dedi.

Başbakan Rama Rusya, Çin ve Türkiye'nin bölgedeki etkisinin uygun olmadığını belirtti!

Financial Times’ta yer alan haberde, “Rusya, Çin ve Türkiye bölgede etkisini artırmaya çalışıyor. Rama bu tür taliplerin ki kendisi hiçbirinin adını dile getirmedi, uygun olmadığını söyledi” ifadesi kullanıldı. Rama’nın açıklamanın devamında ise, “Diğer ülkeler para, yatırım ve hatta havyar getirebilir fakat bu ülkeler işleyen ve özgür bir ülke inşa etmek için ihtiyacınız olan şeyleri getiremez” dediği bilgisine yer verildi.

Rama, Arnavutluk ile birlikte Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Karadağ’ın AB üyeliğine aday olduğunu Kosova ve Bosna-Hersek’in ise potansiyel aday olduğuna dikkat çekerken, “Arnavutlar Brüksel’le hayal kırıklığı yaşadı” dedi. Rama, Arnavutluk’un geçmişte Rusya ve Çin ile yakınlaştığına dikkat çekerken, “Biz yeni bir evlilik arıyoruz, eskilerle düşünmüyoruz. Elbette bu tür bir evlilik zor olacak” dedi.