image

PeyamaKurd - Erdoğan başkanlığında saat 15:50'de Beştepe'de yapılan kabine toplantısı sona erdi.Toplantının ardından Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Holokost utancı Avrupalı liderleri adeta esir almış durumda. Sadece yöneticiler değil, batılı entelektüeller, basın kuruluşları ve insan hakları örgütleri de aynı şekilde İsrail'i aklamanın peşinde” ifadelerini kullandı.

Gazze'deki savaşa değinen ve İsrail’e destek verem batılı ülkeleri eleştirmeyi sürdüren Erdoğan özetle şunları dile getirdi:

“Şimdiye kadar Gazzeli kardeşlerimize ulaştırılmak üzere 11 uçak dolusu malzeme ile 1 sivil insani yardım gemisini Mısır'a gönderdik. Böylece Gazzeli kardeşlerimiz için toplam 800 tona varan insani yardım malzemesini bölgeye sevk etmiş olduk. Mısır ile iş birliği içerisinde yardım malzemelerinin Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye ulaştırılmasını sağlıyoruz.

Biliyorsunuz İsrail suyunu, yakıtını, elektriğini ve iletişimini komple keserek Gazze halkını sadece öldürmekle kalmıyor, aynı zamanda hastaneleri bombalayarak Gazzelilerin direniş azmini de kırmaya çalışıyor.

“Türkiye'nin geçmişinde böyle bir utanç lekesi göremezsiniz”

İsrail'in nükleer silahları meselesinin unutulmasına ve unutturulmasına Türkiye olarak izin vermeyeceğiz. İsrail'in ne kadar uğraşırsa uğraşsın antisemitik yaftası vuramayacağı tek ülke Türkiye'dir. Türkiye'nin geçmişinde böyle bir utanç lekesi göremezsiniz. 

Cesaretle konuşmamızın sebebi bu. Konuşurken rahatım. Niye rahatım? Bizim borcumuz yok. Onların hepsinin İsrail'e borçları var. Onlar borç ödüyorlar, sıkıntıları burada. Asıl utanç verici olan ise batılı ülkelerin katliamlarına göz yuman İsrail ile sergilenen yalan kardeşliğidir. 

“'Bir gece ansızın gelebiliriz' ikazımız bugün de geçerlidir”

Yaklaşık 2 bin teröristi -birçoğu elebaşı seviyesinde- etkisiz hale getirdik. Döktükleri her damla kanı teröristlerden soruyoruz, soracağız. Son terörist ülkemiz için tehdit kaynağı olmaktan çıkarılıncaya kadar hudutlarımız içinde ve dışında bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Güney sınırlarımız boyunca kurulmak istenen terör koridorunu Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiğimiz harekatlarla parçaladık.

Pençe harekatlarıyla bölücü örgütü Irak sınırımızdan uzaklaştırdık. Bölücü terör örgütünü palazlandırma girişimlerini yakından takip ediyoruz. Gerektiğinde yeni operasyonlarla bu planları sahiplerinin başlarına geçirmekte kararlıyız. 'Bir gece ansızın gelebiliriz' ikazımız dün olduğu gibi bugün de geçerlidir.”