image

PeyamKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, HDP’li Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün görevden alınarak yerine kayyım atanmasıyla ilgili, “Ahmet Türk’ü tanıyorum ve saygı duyuyorum. Ahmet Türk’ün terörle alakası yoktur. Barış olsun isteyen biridir” açıklamasına AKP’den tepki geldi. 

Türk medyasındaki haberlere göre, AKP MYK’ya başkanlık eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kayyum atamalarını eleştirenlere karşı tavır koydu. 

Buna göre Erdoğan’ın “Kayyumu eleştirenler büyük yanlış yapıyor. Bu açıklamalar bizi üzüyor. Daha önce de ‘ben kayyumla ilgili adım atın’ dediğimde benzer şeyler söylediler. Yaptığımız iş doğrudur” ifadesini kullandığı belirtildi. 

Bülent Arınç'ın HDP'li Ahmet Türk ile ilgili sözlerine tepki gösteren AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Dün çıkmış bir ağabeyimiz, yok Ahmet Türk’ün terörle ilgisi yokmuş. Hadi oradan yahu. Hiçbir adam ezbere gerekçelerle, uyduruk gerekçelerle görevden alınmaz" sözlerine yer vermişti. 

Buna karşın Bülent Arınç kendisine sosyal medya üzerinden gelen tepkilere şu yanıtı vermişti: “Onlar boş şeyler. Bana gelen tebrik telefonlarını, bana gelen mesajları bir bilseniz. Hukuka verdiğim ağırlık, siyasete verdiğim, siyaset kurumuna verdiğim ağırlık, AK Parti’yi bu bölünmelerden, parçalanmalardan uzak tutma konusunda yaptığım çabaları herkes takdirle karşılıyor.”