image

PeyamaKurd- Türkiye’deki bir televizyon kanalının sabah kuşağı programına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim” ağrısı yapan HDP’ye destek veren açıklamalarda bulundu.

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu sabah programına katılarak gündeme dair soruları yanıtayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na HDP’nin kayyum raporunu açıklaması sonrası hükümete yönelik yaptığı erken seçim çağrısı soruldu.

HDP’nin erken seçim çağrısını olumlu karşılayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Erken seçim çağrısında bulunmuyoruz ama getirirlerse 'Evet' deriz” dedi.

AKP hükümetinin artık Türkiye’yi yönetemediğini ve erken seçimin bir zorunluluk olarak doğmaya başladığının görüldüğünü belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim için öncelik huzuru oluşturmak. Seçimin ne zaman olacağı konusunda tahmin etmekte zorlanıyorum. Erdoğan'ın ruh sağlığı iyi değil, saldırgan. Böyle bir ortamda seçimin ne zaman olacağını bilmiyorum. Erken seçim çağrısında bulunmuyoruz ama getirirlerse 'Evet' deriz” dedi.

HDP'nin erken seçim çağrısını haklı bulduğunu da belirten Kılıçdaroğlu, "Demokrasinin kuralları var. Demokrasi isteyenlerin bir araya gelmeleri işin doğası gereği. Erdoğan bizim yaptığımız ittifakı bozmak istiyor. Barış Pınarı Harekâtı'nın ertesi günü Millet İttiffakı'nın bozulması gerektiğini söylüyor. Ordunun gücünü kullanarak nasıl bozarım diye düşünüyor" diye konuştu.