image

PeyamaKurd - Suriye’nin güneyindeki askeri operasyonlarda İran ve Hizbullah’a olan ihtiyacın uzun bir süre daha devam edeceğini dile getiren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ilişkilerini sürdüreceğini belirtti.

Beşar Esad, İran merkezli Al-alam TV’ye yaptığı açıklamada, “Biz siyasi sürece yol veriyoruz. Eğer başarılı olmazsa, güç kullanarak kontrol sağlamaktan başka bir seçenek yok” ifadesini kullandı.

Rejimle uzlaşmaya kimsenin yanaşmadığını dile getiren Esad, “Çoğu ABD-Ürdün nüfuzu altında faaliyet gösteren muhalif gruplar müzakerelerden uzak görünüyor. Liderleri rejim ile varılacak olan herhangi bir uzlaşmayı reddediyor” şeklinde konuştu.

Esad, Ülkesinin “her santim toprağını” geri alma taahhüdünü tekrarlayarak Rusya’nın aksine İran’ın Suriye’de askeri üsleri olmadığını vurgulayarak şunları dile getirdi, “Ancak, İran askeri üslerine ihtiyaç duyulursa, bundan tereddüt etmeyiz.”

Ülkenin yüzde 40’ını kontrol altına almak için Lübnanlı Şii grup Hizbullah’a ihtiyaçları olduğunu belirten Esad, “Hizbullah bu savaşın temel unsurudur. Savaş uzun, bu askeri güçler için ihtiyaç uzun bir süre daha devam edecek” dedi.