image

PeyamaKurd - ABD'nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Rojava Özerk Yönetimi hakkında dikkat çekici bir iddiada bulundu.

Robert Ford, Rojava Özerk Yönetimi’nin  ABD’nin şemsiyesi altında fiili bir devlete dönüşeceğini söyledi.

Şakul Avsat dergisi için bir yazı kaleme alan ABD’nin son Suriye Büyükelçisi Ford, “Özerk Yönetim, Amerikan askeri şemsiyesi altında fiili küçük bir devlete dönüşüyor” dedi.

“Askerler kalır ama Amerikan çözümü Suriye için yok” başlıklı bir yazı kaleme alan Ford, daha önce ABD’nin Suriye’den çekilerek Kürtleri yanlız bırakacağını yazdığını ve bunda yanıldığını belirtti.

Ford, ABD’nin Türkiye'nin Suriye muhalefeti içerisinde yer alan İslamcı ve cihatçı örgütlerle işbirliğinden memnun olmadığını ancak IŞİD'e karşı verilen mücadelede Demokratik Suriye Güçleri ve Rojava Özerk Yönetimi ile işbirliği yapmaktan memnun olduğunu kaydetti.

ABD’nin Özerk Yönetime bıraktığı ve az sayıdaki askeri ile koruduğu petrol sahalarının Kürtler için hayati önemde olduğunu ifade eden Ford, Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Eş Başkanı İlham Ahmed’in ABD ziyaretinin ana gündeminin petrol sahalarının ABD şirketleri tarafında modernize edilerek işletilmesi ve insani yardımları daha kolay alabilmeleri için Suriye’ye uygulanan Sezar yaptırımlarından muaf tutulmasını sağlamak olduğunu yazdı.

Özerk Yönetim özerklikten taviz vermeyecek

Yazısında ABD’nin Özek Yönetimi korumaya devam ettiği sürece Esad ile Demokratik Suriye Güçleri (DSG) arasında anlaşmanın zor olacağını belirten Ford, “Özerk Yönetim özerklikten taviz vermeyecek ve ABD Esad'ı taviz vermeye zorlayamaz. Bu çıkmazda, özerk yönetim, Amerikan askeri şemsiyesi altında fiili küçük bir devlete dönüşüyor. Washington'un eninde sonunda şemsiyeyi (Özerk Yönetim’in) elinden alacağını defalarca yazdım. Hatalı mıydım? Evet, en azından kısa vadede” yorumunda bulundu.

"McGurk Rusya ile iyi bir anlaşmaya varmadıkça..."

Ford ayrıca ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk hakkında da açıklama da bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“McGurk, DSG'nin ve özerk yönetimin korunması için Rusya ile iyi bir anlaşmaya varmadıkça, Biden'ın ekibi Başkan'ı Amerikan gücünü Suriye'de tutmaya teşvik edecek. Ayrıca Kabil'deki kaos Biden'a siyasi olarak zarar verdi; popülaritesi başkan olduğundan beri en düşük seviyesine düştü. Siyasi olarak, Biden ve Demokratlar için Suriye'den çekilme ve bir Amerikan müttefikine ihanet suçlamalarını 2024 başkanlık seçimlerinden sonraya ve belki de daha uzun bir süreye ertelemek daha kolay.”