image

PeyamaKurd - ABD askeri varlıklarının Irak'tan çekileceğine dair mektuba ilişkin konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, “Irak yetkililerinden biri tarafından elde edilmiş taslak, imzalanmamış bir mektubun hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla onu ciddiye alacaklara şunu söylüyorum; ABD, Irak'tan çekilmiyor” ifadesini kullandı. 

CNN International televizyonuna mülakatta bulunan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, İran ve Irak ile yaşanan gerginliklere ilişkin sorulara cevap verdi. 

Mark Esper konuşmalarında, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin ABD'den çekilmeye ilişkin bir mektup aldıklarını ve mektubun resmi olarak imzalı olduğuna yönelik açıklamalarına ilişkin yöneltilen soruya yanıt vererek, "Irak yetkililerinden biri tarafından elde edilmiş taslak, imzalanmamış bir mektubun hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla onu ciddiye alacaklara şunu söylüyorum; ABD, Irak'tan çekilmiyor" açıklamasında bulundu

Gönderilen mektubun bir değeri olmadığını belirten Esper, Irak halkının ABD'nin çekilmesini istemediğini ve Iraklı mevkidaşından da böyle bir talep almadığını kaydetti.