image

PeyamaKurd - 'Omicron' adı verilen yeni koronavirüs varyantının henüz ABD'ye ulaşmadığını dile getiren ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, söz konusu bu varyantın kısa sürede tüm dünyaya yayılacağını dile getirdi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ilk olarak Güney Afrika'da tespit edilen ve mevcut koronavirüs aşılarına karşı dirençli olduğu düşünülen 'Omicron' isimli koronavirüs varyantına ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Dr. Fauci yeni varyant ile ilgili NBC kanalına verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

"Henüz (Omicron varyantını) tespit etmedik. Ancak ancak bu derece bulaşıcılık gösteren bir virüs varsa ve halihazırda İsrail ve Belçika'da ve başka yerlerde seyahatlere ilişkin ilgili vakalar görülmüşse; neredeyse kaçınılmaz bir şekilde bu virüs her yere yayılacak."

Ayrıca Beyaz Saray yetkilisi açıklamasında, virüsün şu anda ABD'de olabileceği ihtimaline ilişkin soruya, "Buna şaşırmazdım" şeklinde cevap verdi.