image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM'deki konuşmasında gündemde Fırat'ın doğusunda terör koridorunu parçalamak olduğunu ve hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.

Oktay konuşmasında, "İdlib’te Rusya ile vardığımız ve İran tarafından da desteklenen mutabakat sayesinde, çok büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçtik. Şimdi de gündemimizde Fırat’ın doğusunda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu parçalamak vardır" değerlendirmesinde bulundu.

TBMM'de söz hakkı alan Oktay, sınır bölgeleri ile ilgili konuşmalarında, "Türkiye'nin, tüm güney sınırları boyunca uzanan Irak ve Suriye'deki hiçbir gelişmeye karşı duyarsız ve tepkisiz kalması mümkün değildir. Irak ve Suriye'deki her hadiseye, devlet ve millet olarak beka meselemiz olarak bakıyoruz. Bu anlayışla siyasi, ticari, insani, diplomatik ve askeri tüm imkanlarımızı, güneyimizdeki coğrafyanın güvenliği için seferber etmekten kaçınmadık, kaçınmıyoruz kaçınmayacağız" şeklinde konuştı.

Oktay: Hazırlıklar tamamlandı...

Oktay konuşmalarının devamında, "Diplomatik yolları sonuna kadar zorluyoruz. Ancak, bu yolların ülkemizi oyalama taktiğine dönüşmesi, sayın cumhurbaşkanımızın deyimiyle bizi bir kez daha 'kendi göbeğimizi kendimizin kesmesine' mecbur bırakacaktır. Buna ilişkin tüm hazırlıklarımızı da yapmış durumdayız" ifadesini kullandı.