image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkileyen salgın süreci ile Kiev-Moskova savaşı devam ederken Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yüksek enflasyonla mücadele politikalarının Rusya ve Ukrayna savaşı gerekçesiyle uzun süre sürdürmeleri gerekebileceğini kaydetti.

Son gelişmelerle ilgili Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ın yaptığı açıklamada; hükümetlerin geçen senenin yarısından itibaren artan fiyatların etkisini hafifletmek için çeşitli tedbirleri uygulamaya koydukları, mevcut jeopolitik gerilimlerin emtia piyasalarında yansımaları nedeniyle bu tip politikaların uygulanmaya devam edilmesinin öngörüldüğü vurgulandı.

Yapılan açıklamada, birçok ülkenin bu geçici destekleyici tedbirlerin kamu maliyesi üzerindeki etkisini absorbe edebileceği vurgulanarak, bazı ülkelerin ise söz konusu politikaları ilerleyen dönemde uygulamadan çekmek konusunda zorlanabileceği belirtildi.

Öte yandan Fitch Ratings'in açıklamasına göre, Reyting kuruluşu tarafından derecelendirilen 120 ülkeden 66’sının geçen yılın ortasından bu yılın ortasına kadar para politikası araç çantasına ilaveten enflasyonun etkisini hafifletmeyi amaçlayan teşvik, vergi indirimi ve fiyat kontrolü gibi destekleyici politikaları uygulamaya soktuğu hatırlatıldı.

“Geçici politikalar yerleşik hale gelirse kamu maliyesi üzerinde daha önemli bir etkiye sahip olabilir" denilen açıklamada, "Küresel emtia fiyatları beklediğimizden daha uzun süre yüksek kalabileceğinden bu risk önemli. Rusya-Ukrayna ihtilafı, özellikle Avrupa'da enerji fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskıyı artırdı" denildi.