image

PeyamaKurd- ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) bir kaynak, ABD liderliğindeki koalisyonun SDG' ye, Abdullah Öcalan'ın flamalarını, pankartlarını, logolarını ve resimlerini kaldırma çağrısında bulunduğunu söyledi.

Farsnews’te çıkan habere göre kaynak, koalisyonun SDG' ye, Öcalan'ın flamalarını, pankartlarını, logolarını ve resimlerini kaldırma çağrısında bulunduğunu söyledi.

Kürt komutanlarının ABD'nin tavsiyesine uymaları halinde kendilerine zaman kazandırabilecekleri ve birçok şeyi değiştirebileceği sonucuna vardıklarını iddia etti.

“Ortak devriye atıldı”

Öte yandan, Ankara destekli güçlerin Kürt savaşçılara yönelik saldırılarını sürdürdüğüne işaret eden sahadaki kaynaklar, Ankara destekli militanların Menbiç  yakınlarındaki el-Mohsenli bölgesini hedef alan son bir harekete maruz kaldıklarını ve birkaç kişinin de yaralandığını belirtti.     

Lübnan basınında Pazartesi günü çıkan haberlerde, Türk savaş uçaklarının Rojava’nın Hesekê sınırı na kadar olan kısmında çok sayıda uçuş gerçekleştirdiği ifade etti. Görünen o ki; Ankara'daki askeri birlikler, Fırat Nehri'nin doğu kıyısındaki Kürtlere karşı geniş çaplı bir operasyon başlatmaya hazırlanıyor.

“Kürtlere karşı temas halindeler”

Arap medyası ayrıca, koalisyon güçlerinin ve SDG'nin Kuzey Hesekê’deki iki küçük bölge ile beraber Kuzeybatı Hesekê arasında Suriye-Türkiye sınırı boyunca ortak devriye düzenlediklerini de belirtti.

Rojava’daki Suriye Demokratik Güçleri’ne karşı Fırat Nehri'nin doğu kıyısındaki askeri operasyonda kullanılmak üzere, çok sayıda Türk askeri ve Ankara destekli militanların temas halinde oldukları biliniyor.

Bu arada Suriye insan Hakları Gözlemevi (SOHR), SDG komutanlarının Türkiye'nin Fırat Nehri'nin Doğu kıyılarına yapılacak olası saldırılarına karşı bir toplantı düzenlediklerini ifade etti.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.