image

PeyamaKurd - Rusya ve ABD arasındaki ilişki ve yaptımlara dikkat çeken ABD’li Profesör Drezner, Washington’un Moskova’ya karşı uygulayacağı yeni yaptırımların Washington’un düştüğüne ve uluslararası arenadaki siyasi ağırlığının azaldığına işaret olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına yakınlığı ile bilinen Foreign Policy dergisi için bir yazı kaleme alan Tufts Üniversitesi Profesörü Daniel Drezner şu ifadelere yer verdi:

“ABD yönetiminin sıkça bu araca başvuruyor, diğer devletleri etkilemenin başka yolları erişimde değildi. Bununla birlikte yaptırımlar yıldan yıla daha da etkisiz hale geliyor. Bu yaptırımlar, ABD’nin hem rakipleri, hem de müttefikleriyle ilişkileri kötüleştiriyor ve ülkenin küresel düzeydeki düşüşünü hızlandırıyor."

Daniel Drezner yazısında, Rusya ve Çin’in, yeterli ekonomik güç nedeniyle yaptırımları yan geçerek görmezden gelmeyi öğrendiklerini belirterek, “Yaptırımlar çoktandır bildirim ötesine gitmiyor, ama ABD yönetimi bunu kabul etmeyi reddediyor. Yaptırımların kaldırılması, kendi zayıflığını ve uluslararası arenadaki prestij kaybını kabul etmek anlamına gelir” sözlerine yer verdi.

Ayrıca ABD'li bilim insanı, ABD’nin, bu ekonomik araca olan yaklaşımını önemli ölçüde gözden geçirmesi gerektiğini kaydederek, “Politikacılar bu araca İsviçre bıçağı değil neşter gibi davranmalı” açıklamasında bulundu.