image

PeyamaKurd - İran ve Rojhilat'taki Tahran yönetimi karşıtı protestolar sürerken Fransa'dan da gösterilere destek geldi. Fransa'nın Strazburg kentinde yaklaşık 12 bin kişi, Doğu Kürdistan (Rojhilat) ve İran'daki göstericilere destek için yürüyüş gerçekleştirdi.

Devrim Muhafızları "terör örgütü" ilan edilsin çağrısı!

Fransa'daki göstericiler, Avrupa Birliği'nin (AB) İran'daki Devrim Muhafızlarını "terör örgütü" ilan etmesini talep etti.

Göstericiler, Strazburg'daki Avrupa Parlamento (AP) binasına kadar yürüdü ve burada bulunan AP Başkanı Roberta Metsola, göstericilere destek verdiğini bildirdi.

Paris'ten "İran'daki idamları durdurun" mesajı!

Strazburg'taki gösterilerin yanı sıra başkent Paris'in sembolü Eyfel Kulesi'ne İran'daki protestoların sloganı haline gelen "kadın, hayat, özgürlük" ve "İran'daki idamları durdurun" yazıları yansıtıldı.

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan Rojhilatlı 22 yaşındaki Jina (Mahsa) Emini 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Emini'nin ölümü üzerine memleketi Seqiz’da 17 Eylül'de başlayan gösteri ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüştü.