image

PeyamaKurd - Libya ve Doğu Akdeniz'deki son gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya'da istikrar ve barış sağlanmaması ve terör örgütleri ile kaçakçıların ortadan kaldırılmaması halinde Orta ve Doğu Akdeniz, Sahel bölgesi ve Afrika'da barış olmayacağına dikkat çekti.

Elysee Sarayında Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve yardımcısı Musa el-Koni ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya ve Doğu Akdeniz ile ilgili uyarılarda bulundu.

Macron, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Libya'nın istikrara kavuşması için Menfi ile pozitif diyalogları olduğunu ve çok iyi görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'nın Libya'yı desteklediğini ve bu konuda bu ülkeye ve halkına borcu olduğuna dikkat çekti.

Macron, Libyalıların istikrarlı ülkede yaşamaya hakkı olduğunu kaydederek şunları dile getirdi:

“Libya'da istikrar ve barış sağlanmazsa, ülkenizi ile bölgeyi istikrarsızlaştıran terör örgütleri ve kaçakçılar ortadan kaldırılmazsa, Orta ve Doğu Akdeniz, Sahel bölgesi ve Afrika'da barış olmaz."

Fransa Cumhurbaşkanı açıklamasında, Libya'da ateşkesin sağlanması gerektiğini ve yıl sonunda seçimlerin yapılması gerektiğini belirtti.

Ayrıca açıklamasında bu konuda Fransa'nın ve Avrupa'nın Libya'ya yardım edeceğini ifade eden Macron, bunun Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesinde gündeme geleceğini de vurguladı.

Öte yandan Macron açıklamasında devamında, Libya konusunda “Libya halkına hizmet eden ajanda” istediğini kaydetti.