image

PeyamaKurd - Atina’ya yaptığı ziyaret öncesi Yunan Kathimerini gazetesinin sorularını yanıtlayan Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Yunanistan’ın egemenliğine yönelik Türkiye’den bir saldırı gelmesi halinde Paris’in Atina’yı “destekleyici” bir tutum içinde olacağını ve “bunun değişmeyeceğini” ifade etti.

Türkiye’nin komşusu Yunanistan ve göç konusundaki tutumundan endişe duyduğunu dile getiren Colonna, Türkiye ve Yunanistan’ın diyalog kanallarını açık tutması gerektiğini ifade ederek, bütün sorunların diyalog yoluyla ele alınmasından yana olduklarını belirtti.

"Atina'yı destekleyeceğiz, bu değişmeyecek"

Fransa Dışişleri Bakanı açıklamasında, Yunanistan’ın egemenliğine yönelik Türkiye’den bir saldırı gelmesi halinde Paris’in Atina’yı “destekleyici” bir tutum içinde olacağını ve “bunun değişmeyeceğini” kaydetti.

Bakan Colonna, açıklamasında Atina ve Paris arasındaki askeri işbirliğinin, stratejik bir ortaklık olduğunu belirterek, bunun bütün ittifak üyelerinin çıkarına olduğunu ifade etti.

Açıklamasında Türkiye ve Belarus’un göç akımını AB’yi istikrarsızlaştırma aracı olarak kullanmaya çalıştığını savunan Bakan Colonna, “Biz, insanlığın çektiği acılara karşı bunu siyasi silah olarak kullananlara karşı sağlam bir tutum sergilenmesi konusunda kararlıyız” değerlendirmesinde bulundu.